You are watching: How many liters in a soda can

While ns cannot claim that soda is at all a eco-friendly or healthy lifestyle choice, I"ll be the very first to admit my seeks to it and also I won"t quitting anytime soon. Now that we"re being realistic, I"ve to be thinking about the many efficient means to acquisition soda. Together you know, soda can be to buy in countless forms, indigenous 12 ounce cans to 2 liter bottles, to a 24 load of cans. But which means gives friend the most bang for her buck?
*
Obviously, walking generic would certainly be one easy means to do buying soda more efficient, which usually is half the price the name-brand soda. In this case, ns will study what happens when we look in ~ name-brand soda because it will certainly be the most expensive and also generally lug the exact same price throughout the board. Generic sodas can selection in price, so be sure to inspect out what your grocery save offers.If us look at the name-brand, 24 pack of soda, through no sale price, this typically goes for about $7.99, not including tax. Once we break the down, that comes under to about 33 cent per 12 ounces that soda (which is the general kind of measurement I will be using here as a standard). A 12 fill of have the right to soda will generally come around the same price or even more, because it typically is priced in ~ $4.50. In ~ $4.50 its about 37 cent a can. If we look at the 2 liter bottle of soda, at the name-brand price, its usually $1.29, again through no revenue price. Analyzed into ounces, 2 liters is equal to approximately 67.6 ounces. This is equal to about 5 and also a half cans the soda, which climate levels the end to about 23 cent per 12 ounces that soda! we save about 10 cents per 12 ounces the soda once we buy 2 liter bottles of soda.(I am not conscious of the price that the 6 fill bottles of soda, just since I typically can"t drink that much at a time, however I have actually left my equation for calculating this numbers in ~ the bottom because that you. Following time ns go i will inspect out the price and add it here as well.) After check at my neighborhood grocery store, because that a 6 load of 20 oz bottles go for about $4.29. In ~ this rate, you are paying 42 cents per 12 ounces that soda. Again, this assuming there is no a sale, and also this is a price that a name-brand soda.Our other methods of purchase soda, choose 20 oz bottles increase by the check out counter, are plainly over-priced and used together a form of impulse buy because that you. This are also priced at about $1.29 a bottle. At the rate, you space spending 77 cent per 12 ounces the soda! thats a substantial difference, so next time you are waiting in line at the store, look far from those displays, since their purpose is come rip friend off and satisfy your require for everything you choose to drink.Pepsi and also Coke have likewise been offering these "half-cans" of soda, which ns hope girlfriend can already predict these room a rip off as well. Aluminum is one expensive material right now, so you will certainly be paying for it. If you can not drink a whole can the soda in ~ once, again, take into consideration the wallet-friendly 2 liter bottles of soda. You only have to pour as lot as you deserve to drink.In enhancement to conserving on purchase 2 liter bottles, watch because that sales! This week my grocery store had a sale for 88 cent on surname brand soda. The brings me under to 16 cent per have the right to of soda, or basically fifty percent the price of canned soda! Again, through generic soda, you"re likely to see comparable savings, so if you have the right to bear through it, offer generic soda a chance, and consider simply buying name-brand soda once its on sale.Now, if you are drinking SO much soda, it might be feasible to profit earlier from such, by turning your aluminum can be ~ in for some pocket change. In our area, a large 20 gallon rubbish bag that non-crushed cans gave us around $1.50 back, so its up to you whether this is something to pursue. However, I would encourage you come recycle this containers, plastic or aluminum, to keep our earth clean. Girlfriend can also make a most cool things out the 2 liter bottles, and also there is a perform of awesome ideas here. Ns remember as soon as I was in 3rd grade we made miniature green dwellings out of them, and also watched a plant flourish a tiny bit day-to-day in our bottle. I usage one now to occupational with my dog"s water dish (like a water cooler works) so i dont have to fill his dish as often. In addition, due to the fact that using 2 liter bottles needs you to use your very own glasses, this can likewise be a much more eco-friendly means to serving (assuming you are not utilizing disposable cups). Because you wash and reuse this glasses, you are not pour it until it is full our landfills further.To use this equation in figuring the end what you are paying per can of soda at your grocery store, I supplied to following:(With 12 or 24 package of soda:) Price split by variety of cans.(With 2 liters the soda:) number of total ounces split by 12, then the price divided by the number you obtained from the very first part the the equation.Damn those math teachers in school, i really am utilizing math in actual life!
Posted byFrugal eco-friendly Girlat1:10 PM
*



See more: What Does Nosotros Somos Mean In Spanish If I Say, Nosotros Somos Hombre?

*

Lisasaid...

Have girlfriend looked at Soda club soda makers? They are awesome! We have actually one and it"s a cheaper way to have soda and better for the environment. :)